Książka..O Galicji Zdjęcia z kresów ..Kresy wschodnie Grzymałów Mapy historyczne Świdnica filmy taneczne filmy turniejowe taniec towarzyski współczesny nowoczesny klub taneczny swidnica wspolczesnyFilmy TanecznePielgrzymka Polecmy Wystawianie Świadectw Charakterystyki Energetycznej budynków oraz lokali.Badania termowizyjneWystawianie Świadectw Charakterystyki Energetycznej budynków oraz lokali. Badania termowizyjne


Otrzymałem i publikuję przepraszam ze tyle to trwało ale ja sam to robię

Tadeusz


Nie musiałam specjalnie namawiać mojego Taty - Henryka Wesołego ur. w 1933 roku we wsi Halinówka gm Silno do sporządzenia spisu mieszkańców tej wsi do 1943r. Bardzo często wraca wspomnieniami do miejsca urodzenia i wydarzeń, jakie miały wówczas miejsce. Na tyle, na ile pamiętał sam oraz to co zapamiętał z opowieści swoich ( niestety nie żyjących już Rodziców , Stryjów i innych krewnych ) sporządziliśmy listę mieszkańców wsi Halinówka. W miarę możliwości podaliśmy powiązania rodzinne i inne informacje. Przygotowuję się do sporządzenia szkicu sytuacyjnego wsi. Jak tylko uda mi się to zrobić, oczywiście prześlę.

Pozdrowienia

Beata Cieśla z domu Wesoławieś Halinówka, gmina Silno, powiat Łuck, parafia Chołoniewicze



Mapa Halinówki


  1. Bodo – krawiec

  2. Sadza, synowie Stefan, Józek, córki: Maria wyszła za mąż za Antoniego Wesołego, Lodzia za Wacława Polikowskiego,

  3. Król ( żona z domu Sadza )

  4. Majstrak – kowal, syn Henryk

  5. Kleczaj , 2 synów ( 4 osoby zostały zamordowane )

  6. Kleczaj rodzice, córka z dzieckiem, syn

  7. Guzowie ( 5 osób zostało zamordowanych ), Józef Guz ( głuchoniemy ) po wojnie zamieszkał w Kłodawie

  8. Jóźwik, 2 córki

  9. Ormanowie

  10. Tokarscy ( syn Tokarskich był aresztowany razem z Heniem Szczepkowskim, Tokarskiemu udało się uciec )

  11. Myszka ( tutaj mieszkańcy zbierali się by posłuchać radia – wiadomości o toczącej się wojnie )

  12. Misal ( rodzina niemiecka ) mieszkali do 1940 roku, w latach 1940 – 1941 w budynku mieścił się urząd gromady, po 1942 r. zamieszkał w nim Ukrainiec ( był ślepy ). W latach 70 – tych budynek jeszcze stał.

  13. Adamska, 2 synów

  14. Mizerscy

  15. Pomerański Jan (? ), córka Irena, syn Marian ( Maniek )

  16. Sieczka Józef , syn Lucjan, syn Ryszard ( obydwaj zostali pilotami ), córka Ola, syn Stefan ( po wojnie zamieszkali w Kłodawie k/Gdańska)

  17. Sieczka wdowa, synJan, córka Bronka (?) żona Jana z Mierników ( po wojnie zamieszkali w Kłodawie k/Gdańska )

  18. Rafalscy, w drugiej części budynku mieściła się mleczarnia, kierownikiem mleczarni był Antoni Wesoły

  19. Gruda, 2 synów

  20. Starzyński, syn Wiesław, córka Aleksandra

  21. Wesoła Julia ( rodzina czeska ) ( z domu Haber ) wraz z synami:
    Wesoły Antoni, żona Maria z domu Sadza, córka Danuta, syn Józef, syn Lucjan zmarł jako dziecko
    Wesoły Władysław, żona Władysława z domu Pietras, syn Stanisław, córka Irena

Córki Julii – Maria wyszła za mąż za Ukraińca o imieniu Hrycn nazwisko zapomniane, mieszkali w Maczułkach zajmując pół domu z Jego siostrą. Zostali zamordowani za ukrywanie i pomoc Żydom ( ? ). Siostra zajęła resztę domu

  1. Wesoły Józef ( syn Julii ) z żoną, córką Marią ( Mania ), synem Emilem, Po sprzedaży domu ( 1937 ) zamieszkali w Klewaniu i prowadzili sklep. Maria i Emil walczyli w armii czeskiej ( Swoboda ). Po wojnie zamieszkali w Pradze. W 1937 roku gospodarstwo zostało zakupione przez rodzinę niemiecką Kuna Mullera, która wyprowadziła się w 1940 r. Następnie gospodarstwo było zamieszkane przez rodzinę Jodko ( krewni Guzów )

  2. Wesoły Wacław ( syn Julii ), żona Izabela z d. Żołędziewska ( córka Marka Żołędziewskiego ze wsi Nierucze ), syn Henryk, syn Zbigniew, syn Jan. Po spaleniu Halinówki ok. 1 miesiąca mieszkali u siostry Wacława Zyni , następnie mieszkali w szkole w Chołoniewiczach ( maj, czerwiec 1943 ), ostrzeżeni przed planowanym napadem przez mieszkającego obok szkoły Ukraińca o imieniu Hryc, udało im się uciec ze wsi. Wywiezieni do Niemiec na roboty. Wszyscy przeżyli. Zamieszkali pod Oławą
    Do 1940 roku dom był zamieszkiwany przez niemiecką rodzinę Roberta Mullera, do 1942 roku w budynku był sklep.

  3. Socha ( szewc ) podczas napadu Ukraińców na wieś, z tą rodziną uciekał Henryk Wesoły

  4. Długosz, córka Genowefa ( żona Daniela Miernika ), syn Tadeusz lub Edward

  5. Bodo, 2 synów

  6. Polikowscy, syn Wacek ożenił się z Lodzią Sadzą

  7. Adamski, syn

  8. Pietras córka Władysława ( żona Władysława Wesołego ) córka Janka, córka Lodka, syn Mirek

  9. Krzaczkowski Mieczysław, żona Elżbieta z d. Żołędziewska ( córka Marka Żołędziewskiego ze wsi Nierucze ), córka Regina, synowie Roman, Wacław, Ksawer, Józef ( Ziutek ).

  10. Krzaczkowscy ( rodzice Mieczysława ), zdecydowali się zostać, zamordowani
    w wiosna/ lato 1943r. Mówi się, że ich ciała były wrzucone do studni. Córka IN wyszła za mąż za Kopija z Zahułka ( Zaułka ), syn Bronek wyjechał w latach 20-tych do Argentyny

  11. Miernik, córki wyszły z mąż za Sieczków

  12. Miernik Daniel ( kolega Wacława Wesołego )żona Genowefa z d. Długosz

  13. Tykowie, żona z d. Starzyńska, córka Irena, syn Józef

  14. Piotr Liebiediuk, żona Zenobia ? ( nazywana Zynią ) z d. Wesoła ( córka Julii Wesołej ), córka Maria, Zosia, syn Władysław i syn IN. Piotr dostał nakaz zamordowania polskiej żony i dzieci. Rozkazu nie wykonał, został zamordowany w jesieni 1943 roku. Znaleziono Go na polu ziemniaków. W lutym 1944 zostały zamordowane żona i córki oraz najmłodszy syn. Mały Władysław spał zakryty kołdrą i nie został zauważony.

  15. Pomerańscy

  16. Pietras Michał

  17. Dawidowicz

  18. Dziedzic

  19. Siąkajło

  20. Rokita synowie Tadeusz i Stefan




Sprostowania i Uzupełnienia


Wykaz mieszkańców wsi Nierucze


poz. 10. Żołędziewski Marek ( brat Marcela ), pierwsza żona Anna z d. Bober, córki: Elżbieta żona Mieczysława Krzaczkowskiego zam. w Halinówce, Aniela żona Antoniego Maszkowskiego zam w Mielnikowie, Izabela żona Wacława Wesołego zam.w Halinówce, syn Stanisław wyjechał w latach 20 – tych do Argentyny, syn Norbert zmarł na gruźlicę we Lwowie, syn Bronisław żona Franciszka ( nie Maria )
z d. Żołędziewska ( siostra Ludwika i Floriana ) syn Zbigniew, córka Alina , druga żona Marka - Paulina zaginęła w podczas transportu w czasie jednego z postojów.


Henryk Szczepkowski i Tokarski byli prowadzeni przez czterech uzbrojonych Ukraińców poza wieś Halinówkę. Rzekomo powiedziano im aby uciekali. Tokarskiemu udało mu się uciec, Szczepkowskiemu niestety nie. Przez kilka dni
( 2 – 3 ) leżał przy końcu wsi przykryty gałęziami. Potem widziano Ukraińców z łopatami, Henryka Szczepkowskiego pochowali pod dębami. Ktoś ze świeżych gałązek dębowych powiązał łykiem krzyż i wstawił w grób.